Wyszukiwarka

Dokąd:
Hotel:
Wyjazd:
Skąd:
Cena:  - 
Jak rezerwować

Egipt

Przepraszamy, aktualnie w naszej bazie internetowej nie mamy wprowadzonych żadnych ofert dla kraju Egipt.

Napisz do nas, aby uzyskać aktualną ofertę: biuro@last-minute24.pl

Klimat i pogoda

Klimat w Egipcie jest zwrotnikowy, skrajnie suchy, z wyjątkiem nieco łagodniejszego na wybrzeżach morskich. Średnia ilość opadów w roku wynosi zaledwie kilka centymetrów. To powoduje zagęszczenie ludności głównie wzdłuż Nilu. Nadrzeczna oaza ciągnie się na długości aż trzech tysięcy kilometrów. Trudne warunki wymusiły np. stworzenie przez człowieka sztucznego zbiornika wodnika – Jezioro Nasera jest celem wielu wycieczek. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy temperatura dochodzi do 40 stopni Celsjusza. W nadmorskich kurortach skwar jednak skutecznie jest niwelowany przez orzeźwiający wiatr znad wód. Dla osób preferujących bardziej umiarkowane warunki, doskonały na wczasy w Egipcie może być choćby styczeń – gdy nad Wisłą trzaska mróz, tam słupek rtęci waha się w okolicach 20 kreski na plusie. Podobną temperaturę przez większość roku ma Morze Śródziemne. Jeszcze cieplejsze są wody Morza Czerwonego, opływającego Egipt od wschodu.

Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Egiptem wynosi 1 godzinę, tzn. kiedy u nas jest np. 15:30, tam mamy już 16:30.Język

Językiem urzędowym jest arabski. Jednak zwłaszcza w znanych kurortach z większością członków obsługi oraz urzędnikami, można komunikować się po angielsku.


Przepisy wjazdowe

Przy wjeździe do Egiptu trzeba posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Po przyjeździe konieczne jest zameldowanie w ciągu 48 h w odpowiednich urzędach paszportowych. W hotelach  wyręcza nas w tym personel. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu - znaczek wklejany do paszportu za około 15 dolarów amerykańskich lub w konsulacie. Od momentu wejścia Polski do UE, w konsulacie możemy ubiegać się też o wizę trzymiesięczną. Dokumenty składamy osobiście, lub wysyłamy listem poleconym bądź kuurierem. Można umówić się w konsulacie na ich odesłanie na koszt osoby ubiegającej się o wizę. Wyrobienie zajmuje 48 h.

Należy pamiętać, aby nie wywozić z Egiptu korali ani funtów egipskich. Dobrze byłoby również powstrzymać się z zabieraniem pamiątek typu muszle i inne okazy przyrodnicze, nie wspominając już o zwierzętach. Z kolei do tego państwa można przywieźć maksymalnie 1 litr alkoholu. Główną zasadą aby uniknąć kłopotów, jest zabieranie ze sobą jedynie rzeczy, które są nam niezbędne w podróży. Radzimy powstrzymać się nawet z pakowaniem kosmetyków w płynnej postaci.  Waluta i płatności

Obowiązującą walutą jest funt egipski – pieniądz dosyć niestabilny ale warty średnio około 0,5 złotego. Nie musimy się jednak martwić, jeśli w kieszeni będziemy mieli euro lub dolary amrykańskie – są one powszechnie akceptowane. Kantory wymiany walut są standardem w hotelach, zwłaszcza w popularnych kurortach. Możemy jej dokonać także za pomocą bankomatów, co nierzadko opłaca się bardziej, niż wyżej wspomnianą metodą. Jeśli już kupimy funty egipskie, pamiętajmy że nie można wymieniać ich na inne waluty ani wywozić poza granicę kraju! Zdecydowana większość hoteli honoruje najpopularniejsze karty kredytowe.


Elektryczność


Prąd elektryczny ma napięcie 220 V. Wtyczki są tego samego rodzaju co w Polsce. Tańsze hotele bywają pozbawione gniazdek. Ponadto zdarzają się tam przerwy w dopływie prądu.


Zdrowie, szczepienia, apteki

Woda z kranu jest silnie chlorowana i niesmaczna. Mineralną wodę butelkowaną można kupić wszędzie, ale należy sprawdzić, czy jest fabrycznie zamknięta. Powinno się unikać surowych warzyw i nieobranych ze skórki owoców. Nie kupujmy potraw z ulicznych straganów, które nie mają dostępu do bieżącej wody i wystrzegać się lodów, mogły być rozmrożone i zamrożone powtórnie. W razie uczucia dyskomfortu, woda z butelki z dodatkiem soku z cytryny powinna uspokoić żołądek.

Ryzyko zachorowania lub wypadku podczas pobytu w Egipcie jest przeciętne. Należy przed wyjazdem wykupić odpowiednią polisę. Najpowszechniejszymi problemami zdrowotnymi są dokuczliwe kłopoty żołądkowe, wywołane wprowadzeniem do organizmu zupełnie innej flory bakteryjnej, a także dolegliwości spowodowane beztroskim wystawianiem się na słońce.

Warto zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy z plastarmi, bandażami, środkami dezynfekującymi i przeciwbólowymi. Środki przeciw owadom są niezbędne. W apteczce powinien być też zapas leków przepisanych przez lekarza oraz płyn do soczewek kontaktowych. Użytkownikom tych ostatnich pył pustynny może sprawiać poważne problemy, dlatego lepiej do Egiptu zabrać zwykłe okulary. Należy nosić nakrycie głowy ocieniające twarz i kark, okulary słoneczne oraz używać kremu z wysokim filtrem.

Osoby wjeżdżające do Egiptu nie muszą mieć żadnych szczepień, jeżeli nie przyjeżdżają z kraju, w którym właśnie panuje epidemia. Należy sprawdzić ważność szczepień przeciwko polio i tężcowi. Powszechnie zalecane są szczepienia przeciwko tyfusowi oraz żółtaczce typu A i B. Można też zaszczepić się przeciwko zapaleniu opon mózgowych. W całym Egipcie poważnym problemem jest wścieklizna. Nie należy więc dotykać żadnych tamtejszych zwierząt.

Egipscy farmaceuci nie tylko sprzedają leki, lecz są w stanie pomóc w przypadku lżejszych schorzeń. Na ogół mówią po angielsku, a ich kwalifikacje są wysokie. W aptekach są najpopularniejsze leki, w tym tanie specyfiki, które można kupować bez recepty. Aptekarz może też pomóc w znalezieniu medyka.Podróżowanie po kraju


Wycieczki zorganizowane gwarantują, że obejrzymy w Egipcie wszystko co powinniśmy i niczego nie przeoczymy. Ponadto, w ramach wycieczek znajduje się cena transportu z miejsca na miejsce, dzięki czemu za podróż zapłacimy mniej, niż gdybyśmy mieli sami troszczyć się o kupno biletów na pociąg czy autobus.

Sieć dróg w Egipcie, zwłaszcza pomiędzy dużymi miastami, jest w miarę dobrze rozbudowana, więc wybór samochodu jako głównego środka lokomocji może być bardzo trafny. Najlepsze drogi, nawet czteropasmowe, spotkamy w Delcie Nilu, ale całkiem dobre i wygodne są także te w Dolinie Nilu, na Synaju i nad Morzem Czerwonym. Pozostałe drogi podrzędne są zwykle w sporo gorszym stanie i na terenach pustynnych często zasypane piaskiem. Na takich trasach powinno się jeździć w 2 samochody, aby w razie czego kolega mógł nas wyciągnąć z góry piachu lub pomóc w naprawie.

Podczas jazdy po Egipcie trzeba być bardzo uważnym, gdyż zwierzęta oraz ludzie, zwłaszcza dzieci, chadzają sobie beztrosko nawet po głównych drogach. Co gorsza, nawet jeśli wypadek zdarzy się nie z naszej winy, możemy mieć nie lada problemy ze strony gromady rozwścieczonych mieszkańców, którzy nie czekając na policję, ruszą w naszą stronę. Tak więc niezwłocznie po wypadku powinno się pojechać na posterunek policjii i zrelazjonować całe zdarzenie.

Do Egiptu możemy przyjechać własnym samochodem i po spełnieniu licznych warunków spokojnie podróżować nim po kraju, ale lepiej chyba jednak jest wynająć auto na miejscu. Na granicy egipskiej zawsze może się zdarzyć, że nasz samochód nie zostanie przepuszczony, a na terenie państwa mogą się pojawić kolejne problemy. Poza tym, nie wolno wjeżdżać pojazdem terenowym lub z silnikiem diesla, więc w wielu miejscach, szczególnie poza dużymi miastami, pożytek z naszego samochodu może byc nikły. Ceny za wynajem samochodu w Egipcie są niższe niż w Polsce.

Aby wynająć auto należy mieć ukończone 21 lat i posiadać międzynarodowe prawo jazdy, a jeśli ktoś nie chce sam prowadzić samochodu, może wynająć za niewygórowaną cenę własnego kierowcę. Tego rodzaju usługi oferuje większość biur podróży.Religia, obyczaje, kultura

90% populacji Egiptu stanowią muzułmanie, podczas gdy pozostali to chrześcijanie. Na terenie kraju istnieją również bardzo nieliczne społeczności żydowskie. Najliczniejszą grupą etniczną są Egipcjanie (97-98%). Do mniejszości zaliczają się m.in. Beduini i Nubijczycy (mieszkają wzdłuż Nilu w południowej części Egiptu). W kraju żyje również ok. 100 tysięcy uchodźców, głównie z Palestyny.

Obyczaje w hotelach nie różnią się w zasadzie od panujących w innych krajach. Stroje kąpielowe noszone w zwykłych sytuacjach nie stanowią żadnego problemu. Koniecznie jednak należy pamiętać o tym, aby nie opalać się topless. Na terenie hotelu alkohol jest dostępny bez ograniczeń. Przed zamówieniem warto zapytać o cenę, aby uniknąć później niespodzianki. W wielu hotelach wnoszenie jakichkolwiek napojów do pokoju jest zabronione. W większości hoteli panów obowiązuje noszenie długich spodni do wieczornego posiłku.

Ponieważ Egipcjanie bardzo interesują się obcokrajowcami, nie powinno dziwić, jeśli ktoś będzie dokładnie wypytywał o rodzinę, zawód czy miejsce zamieszkania. Egipcjanie robią to z grzeczności. Personel sprzątający to w egipskich hotelach niemal wyłącznie mężczyźni. W Egipcie nie jest dobrze widziane, aby kobiety funkcjonowały w społeczeństwie poza rodziną, rzadziej widuje się je w życiu publicznym. Ważną rolę pełni bakszysz - napiwek. Pensje nie są tu zbyt wysokie, więc personel hotelowy zdany jest na napiwki klientów. Pokojowemu należy zostawić kilka funtów egipskich w tygodniu. Pieniądze można położyć na poduszce lub wręczyć je osobiście. Bakszysz należy się również kelnerom i barmanom.


Święta, dni wolne od pracy

1 stycznia – Nowy Rok
Kwiecień – Szam an-Nasim
25 kwietnia – dzień wyzwolenia
1 maja – Święto Pracy
23 lipca – Dzień rewolucji
6 października – Dzień sił zbrojnych
23 października – Dzień Suezu
23 grudnia – Dzień zwycięstwa

Id al-Adha – najważniejsze święto w świecie muzułmańskim, związane z pielgrzymką do Mekki. To święto ofiar, które trwa aż cztery dni. Upamiętnia ono posłuszeństwo Abrahama oraz jego ofiarę wobec Boga.

Ramadan – święty miesiąc, czas szczególnego kontaktu z Bogiem. Ramadan przypada na dziewiąty miesiąc kalendarza księżycowego Jest to miesiąc postu. Poszczący w trakcie Ramadanu doświadczają pragnienia i głodu i w ten sposób solidaryzują się z głodującymi na całym świecie. W trakcie trwania Ramadanu muzułmanie od wschodu do zachodu słońca nie mogą spożywać posiłków, pić, korzystać z używek, a także oddawać się uciechom cielesnym. Z postu zwolnione są kobiety ciężarne, karmiące, osoby chore i dzieci. W trakcie Ramadanu bardzo często urzędy czy szkoły mają skrócony czas pracy.

Id al-Fitr – święto przypada na zakończenie Ramadanu i jest jego uwieńczeniem. W tym dniu muzułmanie dziękują Bogu za przetrwanie postu i przebaczenie wszystkich grzechów. Elementem święta jest wspólna modlitwa w meczecie, oraz wielka uczta w gronie rodziny. W tym dnu muzułmanie składają sobie życzenia oraz obdarowują się upominkami.Kuchnia – czego warto spróbować?

Kuchnia egipska jest inspirowana kuchnią turecką i arabską oraz kuchnią krajów śródziemnomorskich. W Egipcie jako kraju w przeważającej mierze zamieszkałym przez wyznawców islamu, nie podaje się wieprzowiny, dlatego serwowane są dania z drobiu i wołowiny. Potrawy stanowią kombinację warzyw i różnych rodzajów mięs polewanych sosami i przyprawionych ziołami.

Ciekawe potrawy:

Basturma - wędzone mięso przypominającym włoskie pastrami
Foul - duża brązowa fasola przyrządzona na tłuszczu w sosie pomidorowym
Isan asfur - zupa gotowana na wołowinie z drobnym makaronem, przypominającym kształtem języczki ptasie
Mahallabija - pudding ryżowy posypany orzeszkami pistacjowymi

Szisz kebap - grillowane mięso baranie z wątróbką i cebulą

Tabbula - sałatka z kaszy kus-kus, cebuli i ziół

Torli - duszone warzywa podawane z jagnięciną lub wołowiną

Umm ali - słodkie ciasto z orzechami i rodzynkami, maczane w gorącym mleku


Co warto zobaczyć?

Aleksandria - drugie co do wielkości miasto w Egipcie, leżące nad brzegiem Morza Śródziemnego, największy port tego kraju; siedziba władz muhafazatu aleksandryjskiego, ważny ośrodek przemysłowy, handlowy i naukowy, kulturalna stolica Egiptu. Najstarsza część Aleksandrii leży na przesmyku łączącym stały ląd z dawną wyspą Faros. Często jest głównym punktem wycieczek last minute.


Abu Simbel - miejscowość w południowym Egipcie. Położona niegdyś nad Nilem, teraz nad Jeziorem Nasera, około trzystu kilometrów na południe od Asuanu. W Abu Simbel znajdują się dwie skalne świątynie, wykute w zboczu góry w czasach faraona Ramzesa II Wielkiego w trzynastym stuleciu przed naszą erą.

Giza - leży na lewym brzegu Nilu, około 20 km od Kairu.  w skład aglomeracji Kairu. Jest znana jako miejsce najbardziej imponujących budowli starożytności - piramid powstałych na tym terenie 2500 lat przed naszą erą. Zespół w Gizie stanowi dwie największe piramidy zbudowane w starożytnym Egipcie oraz piramidę Mykerinosa.

Kair - stolica i największe miasto w kraju z ponad 15 milionami mieszkańców; jednocześnie największe miasto Afryki; leży w północnej części kraju, nad Nilem. Współczesny Kair to centrum świata arabskiego.

Luksor - miasto na południu kraju, w części starożytnych Teb, oddzielone kanałem od części północnej, zwanej obecnie Karnak. Luksor jest jednym najpopularniejszych miast w Egipcie i głównym celem wycieczek oraz wczasowiczów. Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt na zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzanie wakacji.


Co warto kupić?

Przyprawy i zioła: są one z reguły świeższe i lepszej jakości niż te w opakowaniach sprzedawane w Europie. Są także tańsze, zwłaszcza szafran. Niektórzy ze sprzedawców na bazarze korzennym są także zielarzami przygotowującymi tradycyjne leki na różne schorzenia.

Pamiątki: w Kairze oraz innych turystycznych bazarach jest niewiarygodna liczba kiczowatych wyrobów w rodzaju lampek nocnych w kształcie głowy Nefrertete czy alabastrowych piramid. Można jednak znaleźć ciekawsze i bardziej autentyczne pamiątki: plansze do gry w tryktraka czy sziszę - fajkę wodną. Puzderka inkrustowane macicą perłową są ładne i niezbyt drogie. Popularne są też inkrustowane szachy. Niemal wszyscy odwiedzający Egipt kupują papirusy.

Wyroby z mosiądzu i miedzi: talerze, tygle do kawy, tace z mosiądzu i miedzi wyrabiane w oryginalnych manufakturach. Dobrych wyrobów tego rodzaju należy szukać na targach w pobliżu dużych meczetów, ale z dala od głównych centrów turystycznych, oferujących głównie tandetę i podróbki.

Rzemiosło: każdy region Egiptu specjalizuje się w innym rodzaju rzemiosła, ale większość produkcji trafia do Kairu. Sprzedawane są meble z kutego żelaza, wyroby ze szkła i ze skóry. Naprzeciw wejścia do meczetu Ibn Tuluna w Kairze, jest Khan Misr Touloun -  oryginalna galeria, gdzie można kupić rękodzieło z wiosek i oaz. Sklep Egypt Craft w dzielnicy Zamalek sprzedaje beduińskie tkaniny i hafty z Synaju oraz terenów pustynnych.

Dywany i kililmy -  beduińskie, solidne kilimy z wielbłądziej wełny, w brązowe i beżowe pasy. Największy ich wybór jest w Kairze – np. w Haret al-Fahhamin. Znawcy mogą odwiedzić cotygodniowy targ w Al-Arisz, w północnej części Synaju.


Odzież i tkaniny - bawełna jest źródłem największych dochodów Egiptu, a domy towarowe i sklepy z odzieżą w centrum Kairu i Aleksandrii prowadzą sprzedaż wyrobów z czystej bawełny doskonałej jakości. Warto zajrzeć do sklepów sieci Safari, znajdujących się w dużych centrach handlowych i w kompleksach hotelowych.
Biżuteria - jest wyceniana według wagi, z niedużym dodatkiem za robociznę. Najpopularniejszymi pamiątkami są srebrne i złote kartusze z imieniem nabywcy, wypisanym hieroglifami.

 

Ciekawostki

Na południu Egiptu osoby z chłodnych krajów europejskich mogą czuć w lecie spory dyskomfort – temperatura dochodzi tam bowiem wówczas do 50 stopni Celsjusza! Z kolei noc na pustyni grozi przemarznięciem, gdyż słupek rtęci nawet w lipcu może spaść do zera.

Najwyższy punkt Egiptu ma aż 2629 metrów n.p.m. (Góra Św. Katarzyny).

Większość – ponad 50% Egipcjan mieszka na wsi.

W latach 1922 – 1953 Egipt był królestwem.

Wśród turystów odwiedzających Egipt, przeważają Rosjanie, Niemcy, Polacy i Brytyjczycy, dla których wycieczki last minute w ten region świata to wielka gratka cenowa.


Egipt był najdłużej istniejącą cywilizacją w dziejach świata (30 nieprzerwanie dominujących dynastii).
Współpracujemy

Jak rezerwować:

  1. Wyszukaj interesujący Cię wyjazd.
  2. Zarezerwuj. Masz dwa sposoby: załóż rezerwacje na stronie lub zadzwoń do nas pod numer 052 321-19-94.
  3. Sprawdzimy dostępność miejsc oraz cenę i skontaktujemy się z Tobą.
  4. Prześlemy umowę wraz z warunkami uczestnictwa.
  5. Po podpisaniu przez Ciebie umowy i warunków uczestnictwa i odesłaniu do nas (mail, faks) wraz z potwierdzeniem przelewu zarezerwujemy wybrany wyjazd.
  6. Skontaktuj się z nami na 48h przed wylotem, aby sprawdzić aktualne godziny wylotu.